Stosunek gospodarza do chłopów wesele

Pobierz

Wernyhora to postać .Pan Młody - charakterystyka.. W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne pomiędzy przedstawicielami dwóch ważnych grup, jakimi jest inteligencja i chłopi.. Bezpośrednim impulsem do stworzenia utworu pod tym tytułem i z uwzględnieniem tego problemu, było autentyczne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.Gospodarz jest przede wszystkim wielkim zwolennikiem tej prawdziwej ludomanii, opartej na rozumieniu mentalności chłopskiej.. "Zjawy w "Weselu" - symbolika, funkcja, opis | wypracowanie.. Mężczyzna zmarł w Paryżu, gdzie wyjechał studiować.. Inteligenci w większości mają lekceważący stosunek do chłopów.WESELE Charakterystyka chłopstwa: -> chłopi interesują się polityką; Czepiec chce rozmawiać z Dziennikarzem na temat polityki, Czepiec widzi ironiczny stosunek Dziennikarza do siebie, uważa, że prostych ludzi nie należy lekceważyć.. Na bronowickim weselu goście wyraźnie podzieleni byli na dwa "obozy".. Bohater ten mocno akcentuje swoją sympatię do chłopów, zachwyca go ich zapał, tężyzna, waleczność: " (…) chłop potęgą jest i basta".W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne pomiędzy przedstawicielami dwóch ważnych grup, jakimi jest inteligencja i chłopi.. Żona Gospodarza nie wierzy mężowi w spotkanie nierealnych postaci, a gdy znajduje zgubioną przez konia Wernyhory podkowę, chowa ją do skrzyni.Czepiec był pewny siebie i dumny ze swojego chłopskiego pochodzenia, nie miał żadnych kompleksów w stosunku do gości z miasta.Bohater myślał raczej prosto, ale nie można odmówić mu logiki i inteligencji..

Dal chłopów zachowanie panów z miasta było dziwactwem.

Nie były one wobec siebie wrogo nastawione, jednak czuć było między nimi obopólną niechęć i skrępowanie.. Podaje się, że przepowiedział rozbiory, a następnie odzyskanie niepodległości.. Na aluzję Gospodarza, że na wesele przybyło wielu gości z Krakowa (inteligenci z miasta), .Postacie realistyczne: Gospodarz - Włodzimierz Tetmajer, malarz, mieszkaniec Bronowic, żonaty z chłopką, Anną Mikołajczykówną (siostra Panny Młodej).. Wyspiański pragnął, aby było kontynuacją dramatu romantycznego oraz oceniało naród i społeczeństwo polskie w aspekcie przygotowania się do wyzwolenia.. Ukazywało również ówczesny stosunek do siebie chłopów i inteligencji.Zamieszczony fragment jest rozmową inteligenta - Pana Młodego z Gospodarzem, który pochodzi z .sciaga.f2y.org - ściągi dla wszystkich: Oceń wzajemny stosunek do siebie inteligencji i chłopów na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego.. Bezpośrednim impulsem do stworzenia utworu pod tym tytułem i z uwzględnieniem tego problemu, było autentyczne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.Wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną przysporzyło natchnienia do stworzenia wspaniałego dzieła, o tym czym żyli Polacy tamtego czasu..

Każe mu siodłać konia i ruszyć w cztery strony, aby zwołać chłopów.

Jest to zmarły narzeczony dziewczyny, malarz Ludwik de Laveaux.. "Wesele" jest jasnym obrazem młodopolskiej chłopomanii, która w wielu przypadkach była powodowana jedynie towarzyską modą, ale również chęcią ucieczki od świata.Także w "Chłopach" Władysław Stanisław Reymont ukazał stosunki, jakie panowały w uwłaszczonej wsi oraz podział na bogatych gospodarzy, którzy mieli własną ziemię i biedotę - komorników.. Wesele L. Rydla stało się doskonałą okazją, by skonfrontować ówcześnie funkcjonujące poglądy na tę sprawę.Na weselu pojawiają się Chochoł, Widmo, Stańczyk, Rycerz, Hetman, Upiór i Wernyhora.. Należy przypomnieć, że - w chwili wesela Rydla - Tetmajer już był żonaty i od dziesięciu lat żył w Bronowicach.. Inteligencja jest zatem zachwycona wsią i jej mieszkańcami.. Podobnie w Plotce o Weselu przedstawił go Tadeusz Boy-Żeleński.. Czy cytowane słowa Gospodarza możemy potraktować jako ogólnie przyjętą, pochlebną opinię na temat mieszkańców wsi polskiej z końca XIX w.. Jest patriotą tęskniącym za wielką Polską.. Legendarny wieszcz ukraiński.. Według niego chłopi są potęgą dzięki zawziętości i chęci do działania.. Do rozmowy włancza się Poeta, pytany odpowiada, że na wsi czuje się " Jak u siebie za pazuchą..

Wyspiański przedstawia Gospodarza jako człowieka ogólnie ...Charakterystyka chłopów w "Weselu".

Scena 25 Osoby: Poeta, Gospodarz, Czepiec, Ojciec Ojciec wita się z obecnymi.Włodzimierz Tetmajer, czyli Gospodarz, który od 10 lat mieszka na wsi, żyje między chłopami, traktuje ich według stereotypu chłopa Piasta.. Uważa, że chłopi stanowią potęgę:Gospodarz nie zgadza się z tą opinią i mówi, że obserwuje chłopów od 10 lat, w przeciągu których dostrzegł w tej klasie społecznej rozwagę, godność i pobożność, które to cechy stanowią o autentycznej potędze prostego ludu.. Tłumnie odwiedza wiejskie chaty, przygląda się panującym wśród chłopom obyczajom, podziwia barwną kulturę .Wernyhora - charakterystyka • Wesele.. W utworze zjawia się Gospodarzowi i wzywa do powstania.. Widmo symbolizuje niespełnioną romantyczną miłość.Radczyni wyraża tutaj swój stosunek do chłopów mówiąc "Oni się tam gniotą, tłoczą i ni stąd, ni zowąd naraz trzask, prask, biją się po pysku; to nie dla was.". Także tęskni, jak inni, za dawną rycerską, świętą Polską, ale przed zwątpieniem i dekadentyzmem chroni go wiara w lud.Wesele - porównanie chłopów i inteligencji "A bo chłop i ma coś z Piasta (…) chłop potęgą jest i basta.". Wrażliwym, inteligentnym, człowiekiem i patriotą.. Wyspiański przedstawia swojego przyjaciela w sposób przerysowany, a wręcz karykaturalny..

Istnieje miedzy nimi zasadnicza różnica: dla chłopów liczą się wartości duchowe a dla inteligencji materialne.

Stanisław Wyspiański, jako gość bronowickiej uroczystości wykorzystał niepowtarzalną szansę, aby wzajemny stosunek warstw społeczeństwa polskiego rozłożyć na czynniki pierwsze na kartach swego dramatu pt. "Wesele".Gospodarz, Jasiek Gospodarz przyzywa do siebie Jaśka.. Jasiek początkowo obawia się, że zgubi drogę, lecz Gospodarz nalega, mówiąc, że chłopi muszą zebrać się z bronią przed kaplicą.. Zaręczył się z Marią w wieku 21 lat.. Choć nie mówili tego na głos, zaledwie garstka z nich nie miała nic przeciwko mezaliansowi krakowskiego .Stosunek niezabliźnionych jeszcze ran decydował o sposobie odniesienia do potomków wrogów sprzed lat.. Wyspiański pragnął, aby było kontynuacją dramatu romantycznego oraz oceniało naród i społeczeństwo polskie w aspekcie przygotowania się do wyzwolenia.. Jasiek uważa mężczyznę za dobrego wojaka i uważa, że to dobry znak.Wspomnienie to paraliżuje, czyni go biernym, stwarza dystans w stosunkach z chłopami i wpływa na zachowanie Gospodarza w akcie III.. Widmo - objawia się Marysi.. Ukazywało również ówczesny stosunek do siebie chłopów i inteligencji.Wesele L. Rydla stało się doskonałą okazją, by skonfrontować ówcześnie funkcjonujące poglądy na tę sprawę.. Najbogatsi właściciele mogli liczyć na szacunek innych mieszkańców wsi, czyli władzę, ponieważ dla chłopów wyznacznikiem majątku była ilość posiadanej ziemi.Inteligencja to typowi dekadenci, nie rozumiejący potrzeb i problemów wsi i jej mieszkańców.. "Wesele" zostało napisane podczas zaborów.. Jest symbolem pojednania wszystkich stanów i narodowości zamieszkujących ziemie dawnej Rzeczypospolitej.. Uważa, że chłopi jak już coś robią to robią to porządnie, solidnie.. Inaczej postrzegają sfery życia i problemy dotyczące wsi.. Sam ślub poety i prostej chłopki stanowi najgłębszy wyraz tej tendencji.. Gospodarz jest też artystą, malarzem.. Jego zainteresowanie chłopami nie jest jedynie pozorne.. Zapewne wielu z nich, jak Czepiec odczuwało, że w pewien sposób są zabawką dla inteligentów, że bratanie z nimi daje zapomnienie, że nie wynika z czysto szlachetnych i .. "Wesele" zostało napisane podczas zaborów.. Rydel został tam nakreślony jako gadatliwy ludoman, żyjący w oderwaniu od rzeczywistości, od prawdziwych realiów wiejskiego życia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt